УЧЕБЕН ПЛАН НА СПЕЦИАЛНОСТТА “Електрически и хибридни автомобили”

Електрическите и хибридните автомобили заемат все по-голям дял в автомобилния парк в световен мащаб. Основни производители на автомобили заявяват ускоряване и разрастване на производството на автомобили, които използват електрическата енергия за своето придвижване. Освен това някои от тях посочват крайни срокове за прекратяване производството на автомобили, използващи единствено двигатели с вътрешно горене. Това е продиктувано и от наложени ограничителни мерки от страна на институциите на развитите икономики, които налагат отказа от използване на автомобили, които използват конвенционалните горива, добити на основата на изкопаеми ресурси.

Предлаганата специалност отговаря изцяло на предизвикателствата залегнали в Стратегия за развитие на висшето образование в Република България и по-специално в частта, отнасяща се до ускоряващата се динамика на пазара на труда и повишаване на ролята на науката и иновациите за развитие на конкурентоспособна икономика и за решаване на обществени проблеми. При това се отчитат трите основни аспекта в дейността на един университет – разпространението на знания, създаването на знания и използването на знания за предоставяне на съответни услуги.

В основата на тази мисия стои декларираната от Европейския съюз в Лисабон и възприета от България концепция за развитието на Европейската икономика в посока на „икономика, основана върху знание”, за което е необходимо да се инвестира в обучение, иновации и изследвания.

Защо да избера тази специалност?

Техническия университет – София разполага с най-сериозният потенциал за разкриване на такава специалност в сравнение с конкурентни висши училища, в които вече има разкрити такива. Това е още една причина за осъществяване на тази стъпка, което се налага от осигуряване на възможността желаещите да придобият знания и умения в областта на електрическите и хибридни автомобили да го направят в най-голямото висше техническо училище на територията на страната, част от Европейския технологичен университет.

Предлаганата нова специалност „Електрически и хибридни автомобили“ съответства напълно с мисията на ТУ-София, а именно да подготвя висококвалифицирани специалисти с висше образование, да провежда висококачествени научни изследвания и да предоставя компетентно научно обслужване на индустрията, транспорта и икономиката като цяло в областите на техническите, природоматематическите и стопанските науки, които комплексно да го откроят като водещ център за изследвания и обучение в региона и да осигурят неговата конкурентоспособност в европейски мащаб.

Какви са изискванията за прием?

Наредбата за прием на студенти в Технически университет – София. Технологията за приемане съответства на обявената, а специфичните изисквания се обявяват заедно с общите условия.

Актуална информация за приема можете да получите на сайта на Техническия университет – София: http://priem.tu-sofia.bg/university/174

Възможности за студентска мобилност

Правилникът на Технически Университет – София регламентира и позволява необходимите академични свободи и мобилности на студентите. Осигурени са права за избор на специалности и специализации, на форми за обучение и реализация.

Студентите могат да записват втора специалност или специализация, при определени условия, да се прехвърлят в други специалности или в други университети, да презаписват, прекъсват и възстановяват студентски права, да приравняват подготовката си по програми от други университети и т.н.

Осигурените студентски права и мобилност на студентите позволяват в известни граници да се преструктурират потоците обучаеми според изискванията и търсенето на пазара, да се получава допълнителна подготовка и квалификация.

Студенти с висок успех и добро владеене на чужд език могат да използват програма „Еразъм” за обучение и изготвяне на дипломна работа във водещи европейски университети.

Моята реализация

Инженерите, завършили магистърска програма по специалността “Електрически и хибридни автомобили” намират реализация във фирми, занимаващи се с проектиране, производство, експлоатация, поддръжка и ремонт на Електрически и хибридни автомобили. Възможност за реализация се предлага и в предприятия от автомобилната промишленост (заводи за производство и рециклиране на леки и товарни автомобили, автобуси, електрокари, както и на електромобили). Магистър-инженерът може да намери и реализация в транспортните фирми и предприятия като конструктор и изследовател в проекто-конструкторски и научно-изследователски лаборатории, както и в управленческите структури и служби на фирми и ведомства.

Студентите от специалност “Електрически и хибридни автомобили”, които са завършили степен “магистър” могат да продължат обучението си в степен “доктор”, с възможност за обучение под двойно научно ръководство съвместно с водещи европейски университети и лаборатории.