УЧЕБЕН ПЛАН за магистърската специалност “Авиационна техника и технологии”
Професионално направление | 5.5. Транспорт, корабоплаване и авиация |
Специалност | Авиационна техника и технологии |
ОКС | Магистър |
Професионална квалификация | Авиационен инженер |
Форма на обучение | Редовна |
Срок на обучение | Една година |
Обучението по специалността „АВИАЦИОННА ТЕХНИКА И ТЕХНОЛОГИИ“ се извършва с водещата роля на катедра „Въздушен транспорт“ към Факултета по транспорт. Тя осигурява специалисти с висше образование за почти всички сфери на гражданската авиация.
Основна цел на специалността е да доразвие и обогати фундамента на авиационното образование и квалификация, да обучава специалисти с висше образование за нуждите на авиацията, въздушния транспорт, за летателната и техническата експлоатация на въздухоплавателните средства, за поддържането на летателната годност на летателните апарати и наземната авиационна техника, за осигуряването на авиационната дейност на авиационните оператори, в летищните комплекси, във фирмите за производство, ремонт и експлоатация на авиационната техника, в звената за научноизследователска и производствено-внедрителска дейност, в държавната администрация.
Практическото обучение на студентите се извършва в сътрудничество с водещи български авиационни фирми: Луфтханза техник, Електра Еъруейс, Ники Роторс, България Ер, ДП РВД, ГВА и др.
Специалността е съществувала до 1958 г. като САМОЛЕТОСТРОЕНЕ в Държавната политехника (ВМЕИ), от 1972 г. до 1990г. във ВНВВУ като специалности за Гражданската авиация, от 1992 г. като специализации по експлоатация и ремонт на авиационната техника в широкопрофилната специалност “Транспортна Техника и Технологии4 в Технически университет – София и от 1997 г. като самостоятелна специалност “Авиационна Техника и Технологии” към Технически университет – София.
Защо да избера тази специалност?
Завършилите специалността могат да се реализират както във фирмите, експлоатиращи авиационна техника, така и във фирмите проектиращи и произвеждащи такава. Въздушният транспорт се намира в постоянен подем не само по света, но и у нас. За него са необходими добре подготвени кадри, каквито са завършилите специалността. В проектирането и производството на авиационна техника са заети едни от най-добрите и високоплатени инженери. Там добрият инженер може да се развива в избраната от него посока, да намира и решава нови предизвикателства и т.н. В авиацията се появяват и внедряват постоянно нови технологии в областта на комуникациите, електронното оборудване, нови материали и др. Студентите от специалността придобиват фундамент за развитие във всяка област, свързана с авиацията.
Какви са изискванията за прием?
За ОКС „Магистър“ могат да кандидатстват инженери бакалаври, завършили специалност “Авиационна техника и технологии” или бакалаври от други специалности.
Какво ще уча?
- Методи за инженерни изследвания;
- Аеромеханика;
- Системи за електроснабдяване на летателните апарати;
- Организация и производство на полети в гражданската авиация;
- Строителна механика на авиационните конструкции;
- Автоматизация на управлението на въздушното движение;
- Авиационни двигатели;
- Първична и вторична обработка на радиолокационната информация;
- Бордни системи за автоматично управление;
- Бордни информационни и изчислителни системи;
- Надеждност, контрол и диагностика на авиационната техника;
- Летища;
- Поддържане на летателната годност на авиационната техника;
- Методи за анализ на авиационни конструкции;
- Радиотехнически системи.
Възможности за студентска мобилност
Предлагат се възможности за обмен на студенти по програмата Еразъм+ в Arts et Metiers ParisTech, Париж, Франция; Politecnico di Milano, Милано, Италия; ECAM-Strasburg, Страсбург, Франция; University of Defence, Бърно, Чехия; Warszaw University of Technology, Варшава, Полша; Koсaeli University, Турция.
Моята реализация
Завършилите специалността могат да работят като инженери в конструиране и производство на въздухоплавателни средства, експлоатация и ремонт на въздухоплавателни средства, наземна и полетна експлоатация на въздухоплавателни средства, експлоатация и ремонт на електронно-приборна авиационна техника, управление на въздушното движение, експлоатация на летищната техника, въздухоплавателната администрация. Полученото висше авиационно образование (бакалавър-авиоинженер и магистър -авиоинженер) дава възможност за лицензиране до всички нива на авиационната правоспособност според международните изисквания.